A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Кінашівський ліцей Більшівцівської селищної ради Івано-Франківської області
«Ти ніколи не дізнаєшся на що ти здатний, поки не спробуєш!»

Як підтримати підлітка у складній життєвій ситуації

https://rada.info/upload/users_files/24014142/29f0dc621ed801550881affe5c137c8a.jpg

Дорослі, маючи досвід переживань у різних життєвих ситуаціях, навчилися давати собі раду з негараздами.

Кожен має власний рецепт, як упоратися зі стресом, як угамувати негативні емоції, як "випустити пар", "прийти в норму" і далі рухатися наміченим шляхом.

А як дітям? Уявлення про світ, про безпеку, захист, стабільність, про добро і зло дають батьки. Але коли тривоги й страхи приходять у сім'ю, дітям потрібні особлива увага й підтримка.

Від того, наскільки дитина разом із батьками зможе впоратися з проблемою, залежить її подальше вміння зараджувати собі в критичних життєвих ситуаціях.

Для дітей їх батьки- найважливіші люди, які можуть захистити, які подбають про безпеку. Батьки відіграють ключову роль, мимоволі показуючи дітям зразок реакцій і поведінки у різних життєвих обставинах.

Якщо батьки посварились і не спілкуються.

Діти знаходяться у залежному становищі від дорослих і від їх рішень. А коли батьки діють неузгоджено, "не правильно", "не захищають", то хто ж тоді може стати на надійним щитом? Звичайно, дитина хвилюється. Вона не може вирішити проблему самостійно, вона не почувається захищеною поки дорослі не налагодять спілкування і не приймуть стабілізуюче рішення. Саме в такі гострі моменти підліток потребує захисту, любові, підтримки і , звичайно, щирого діалогу.

Якщо довелось виїхати без тата.

Буває, що слова й пояснення знайти важко. Інколи страшно й боляче говорити про деякі речі, складно підібрати слова або приборкати емоції, але це важливо робити. Обговорювати ситуацію, причини і дії, усе, що відбувається, - це дуже важливо, незалежно від віку дитини.

І головне - усе пояснити мають мама або тато, а не родичі чи чужі люди.

Якщо мама тихенько плаче щоразу, коли не може додзвонитися до тата або після перегляду чергових новин, а дитині, витираючи червоні очі, каже: "Не хвилюйся, сонечко, усе добре", - незріла ще психіка не може скласти пазли докупи, дитина не вірить і може замкнутись у собі за маминим зразком.

Будьте чесними з дитиною - скажіть, що теж тривожитесь і переживаєте, що важко, але ви разом, а отже впораєтеся з усіма негараздами. Поговоріть про тата, про його сильні сторони і те, що він має багато засобів захистити себе. Будь-які ситуації колись закінчуються і несуть за собою зміни. А зараз ми можемо попіклуватись один про одного як можемо. Люди - зграйні істоти. Таке необхідне кожному з нас відчуття безпеки, ми можемо відчути від спілкування з людьми. Особливо дієвим і корисним є особистий контакт, а не в месенджерах. Тому стан вашого підлітка, переважно, у ваших руках.

Головне - пам'ятати: спокійний і врівноважений дорослий - це спокійна і врівноважена дитина.

Для того, щоб діти легко ділилися з батьками тим, що їх хвилює, важливо мати налагоджені стосунки – з дітьми треба говорити.

Якщо батьки хочуть попередити якусь ситуацію, то вони мають поговорити з дитиною. Насправді для всіх вікових категорій важливо мати таку розмову. Розмовляти краще тоді, коли діти спокійні та не агресивні. Розмова має відбуватися відповідно до віку. Інформація має бути достатня для інформування, а не залякування. Треба дати зрозуміти, що ви завжди поряд. Вони мають знати, що батьки – це ті люди, до яких можна прийти з будь-якою проблемою.

Безоплатна конфіденційна психологічна підтримка для підлітків рекомендована Міністерством освіти і науки України тут:

https://www.unicef.org/ukraine/stories/psychology-students-offer-support-struggling-teens-ukraine

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень